Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lenapola

Narciarze w Wojsku Polskim ze Wschodu 1943-1945

Rekomendowane odpowiedzi

lenapola   

Chciałabym zachęcić do dyskusji na temat poruszony w artykule, który dziś przeczytałam, dotyczący obecności narciarzy w Wojsku Polskim ze Wschodu w latach 1943-45 ( http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,narcia...-1943-1945,3205 ). Autor skłania się ku tezie, że w warunkach zimy żołnierzom polskim idącym ze Wschodu wydawano narty i białe kombinezony maskujące. Do tekstu dołączone są zdjecia - pierwszy raz takie widziałam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wspaniałe, od razu dziękuję za interesujący materiał. :lol:

Natomiast: żołnierze LWP cierpieli na niemal stały brak sprzętu, jednak nie można w żadnym stopniu wykluczyć istnienia tego rodzaju wyposażenia LWP. Dla mnie jednak jest to dosyć mało prawdopodobne, by LWP dostawało mundury maskujące w większym, choćby z tego powodu, że krótko po wojnie żołnierze LWP mieli wielkie problemy ze zwalczaniem Werwolfu na południu Polski(bywało i tak, że sami Niemcy mieli narty i białe kombinezony). Natomiast oglądając zdjęcia z Pommernstellung, nie natknąłem się ani razu na zdjęcie żołnierza w mundurze maskującym. Ale powtarzam, nie można tego wykluczyć. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja trafiłem tylko na to: "(...) oddziały rozpoznawcze zaś i narciarze otrzymali białe kombinezony maskownicze". S. Komornicki, Z. Bielecki, W. Bigoszewska, A. Jońca, Wojsko Polskie 1939-1945. Barwa i broń, Warszawa 1990, s. 340.

Czyli "otrzymali". Jak dużo, czy tylko w pierwszej fazie formowania - nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Sądzę, że to raczej zwiad otrzymywał takie wyposażenie. Co ciekawe, na pewnym filmie z 1949r. jest ukazane takie wyposażenie żołnierzy WOP, czyli coś z prawdy musi być. Z drugiej strony, nie sądzę, by w toku działań LWP przyszło używać nart, a kombinezony maskujące, to raczej wyposażenie zwiadu i najczęściej już powojennego wyposażenia wopistów. Przy wielkich brakach LWP w wyposażeniu, nie zdziwiłby mnie fakt, że otrzymali z planowanych kompletów może kilkanaście procent.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O kursie narciarskim przeprowadzonym w rejonie Smoleńska wspomina P. Przewłocki w swoich wspomnieniach "Rozszumiały się cedry i sosny" walczący w 2pp 1 Dywizji.

Od pewnego czasu uczyliśmy się jazdy na nartach. Wszyscy żołnierze zostali wyposażeni w narty. Wiązania naszych nart były proste, dostosowane do jazdy w walonkach, ale nie najlepiej się trzymały nóg. Najpierw radziecki instruktor przeprowadził zajęcia z oficerami. Odbyły się one na wzgórzach pod Smoleńskiem (...).

Instruktor pokazał nam zasady zjazdu, zwrotów i skrętów, a także sposoby hamowania. Robił to świetnie. Nikt z nas tak nie potrafił. Nawet ci, którzy już mieli jazdę na nartach opanowaną. Przyczyna była prosta. Instruktor wystąpił w prawdziwych butach narciarskich, miał dobre okucia i świetne narty. Nawet był ubrany jak prawdziwy narciarz. Same narty nie jeżdżą, to prawda, ale nasze deski były te najzwyklejsze, wiązania skórzane, a na nogach walonki. Samo utrzymanie się na nich było nie lada sztuką. Nie dawaliśmy jednak za wygraną. Nieco później zorganizowaliśmy nawet zawody w biegu płaskim.

Nie ma niestety nic o białych kombinezonach maskujących. Kiedyś już znalazłem na stronie jednego z rosyjskich archiwów fotograficznych fotografię przedstawiającą żołnierza witającego przez ludność wyzwolonej Warszawy. Jest on właśnie ubrany w taki kombinezon. Tylko trudno wywnioskować, czy to Polak, czy może Rosjanin. Oto fotka:

7657902a7412f91cmed.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.