• Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/16

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/16

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Forrest

Wolne Miasto Gdańsk

14 postów w tym temacie

Wolne Miasto Gdańsk było odrębnym tworem państwowym o ograniczonej suwerenności na rzecz Ligi Narodów i Polski. Status prawny Gdańska określał traktat wersalski (art. 100-108). Prawie przez cały okres międzywojenny politycy gdańscy nie potrafili dojśc do porozumienia z Polską. Jak myslicie jakie były tego przyczyny? A może pomysł utworzenia Wolnego Miasta był błędem i Gdańsk powinien wejść w skład Polski, a może Niemiec?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pomysł utworzenia Wolnego Mista Gdańska na pewno był błędem dla jego mieszkańców. Duży port morski stracił podstawę swojego bytu - obsługę tranzytu z głębi lądu (obojętne Polski czy Niemiec) oraz upadek tamtejszego przemysłu stoczniowego, który podczas I Wojny Światowej uległ dużej rozbudowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wolne Miasto Gdańsk było w przygniatającej większości zamieszkane przez niemców. Błędem było stworzenie tworu który teoretycznie jest niepodległy a praktycznie jest częścią niemiec z ograniczonym wpływem polaków. Sądze jednak że powinniśmy go otrzymać jako rekompensata za straty poniesione podczas I wojny światowej, podobnie powinno stać się z górnym śląskiem i prusami wschodnimi. W zamian Niemcy powinni dostać ziemie niemców sudeckich. Niemcy powinni zostać wysiedleni z ziem polskich. W 1921 roku blisko 75 % obywateli II RP zamieszkiwało biedną wieś więc nie powinno być problemu z zapełnieniem miast i wsi porzuconych przez niemców. Oczywiście projekt wysiedleń jest bardzo kontrowersyjny i cięzki dla niektóryzh ludzi jednak na dłuższą metę okazuje się niezwykle skuteczny.[/b]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prawie 80 % mieszkańców Wolnego Miasta Gdańsk było narodowości Niemieckiej. Sądze ,że Liga Narodów nie myślała ,iż polacy będą budować Gdynię . Nie chcąc skrzywdzić Polaków stworzyli dziwny twór .Stan ten nie zadawalał nikogo. Zaproponowałbym wymianę terytorium: w zamian za Gdańsk ,Polska otrzymałaby większe terytorium Śląska .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Status Gdańska był dla niego wielką szansą, bowiem przez kilka lat był jedynym portem Polski. Przed I wojną światową wiekszosć dorzecza Wisły była w Rosji, więc Gdańsk nie odgrywał większej roli, gdyż Niemcy woleli używać portu w Szczecinie i Królewcu. Dopiero po 1918 roku Gdańsk mógł stać się portem o ogromnych obrotach finasowych, gdyż tak duże państwo jak Polska całą swoją gospodarkę wodną przeprowadzało przez Gdańsk. Zwiększył on swoje obroty czterokrotnie w porównaniu z okresem poprzednim.

Niestety błędna była polityka zarówno władz polskich jak i gdańskich, która powodowała wzajemne trudności. To Gdańsk przyczynił się do budowy Gdyni, odmawiając Polsce możliwosci stacjonowania floty wojennej i utrudniając działalność gospodarczą. Jednak mimo powstania Gdyni dochody Gdańska wcale nie zmalały, a nawet dalej rosły.

Niechętna postawa wynikała z nacjonalistycznych przekonań obydwu stron. Gdańsk w większosci zamieszkany był przez Niemców, jednak nie był z nimi w żaden sposób prawnie związany. Natomiast Polacy dążyli do maksymalnej unifikacji miasta, co oczywiscie wywoływało sprzeciw. Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby szanowanie przez Polskę i Gdańsk postanowień Ligi Narodów względem miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może kolega przytoczyć dane świadczące o wzroscie obrotów handlowych w gdańsku po zbudowaniu portu w gdyni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety nie jestem już w posiadaniu książki z pełnymi danymi liczbowymi, ale ogólne informacje można na ten temat przeczytać w książce Krasuskiego "Między wojnami" (jeśli jesteś zainteresowany). Ale możesz mi zaufać, że rzeczywiście Gadańsk nie tracił finansowo w okresie międzywojennym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

wybacz mi moją nieufność ale ja czytałem dane wręcz przeciwne(jak znajde to jeszcze raz to zapodam tytuł i autora)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam;

temat stary zapomniany - a ciekawy. Fakt, że interesy W.M.G. reprezentował komisarz L.N. a tak naprawdę na terenie samego miasta niewiele miał do powiedzenia i on sam i Polacy świadczy tak naprawdę o sile W.M.G.; mającego co ciekawe swoją własną walutę. W warunkach międzywojnia przejęcie pod polskie "skrzydła" Gdańska niewiele dobrego by dało, może tyle, że uczylibyśmy się o aresztowaniach i aresztach dla niemieckich działaczy narodowych. Gdańsk to nie Śląsk, nawet w czasach RON, to nie Polska miała Gdańs a Gdańsk należał do Polski, co oznaczało tyle, że na owej przynależności miasto robiło sute interesy.

Tak na dobrą sprawę to czy Gdynia byłaby równorzędnym portem, i przewyższyła Gdańsk należałoby poczekać jeszcze kilka lat. Z drugiej strony powinno paść inne ciekawe pytanie : a jakie inne porty istniały kied chciałoby się wwieżć towar do Polski, port mający sensowne połączenie kolejowe z resztą kraju? Choćby z tego powodu Gdańsk mial naprawdę swoją rolę i długo by mu jej nikt nie odebrał.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Utworzenie wolnego miasta Gdańska było wielkim błędem. Gdańsk przestał się rozwijać i kto wie czy wojna nie wybuchła by później gdyby był przyłączony do Niemiec a może wybuchła by wcześniej gdyby była przyłączona do Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam;

Loix: utworzenie W.M.G. na warunki międzywojnia nie bylo najgorszym pomyslem. Osobna sprawa to jak realizowano w rzeczywistości ów pomysl. Fakt, że wladze [bodajże zwalo się to Senatem] nie byly neutralne wobec Polski a nastawione nieprzychylnie zaowocowalo utworzeniem porty w Gdyni. Oznaczalo to szaloną konkurencję dla samego Gdańska, tym bardziej, że z różnych racji niemal caly polski eksport czy import szed przez Gdynię.

Miasto jako część Polski by musiala zaowocować albo polityką podobną do tej jaką prowadzil z niemalym talentem Grażyński na Śląsku, albo mogloby się okazać, że sytuacja jest podobna: niemieckie wladze, niemieccy radni i pewnie jakiś namiestnik z ramienia rządu...

Już wolę W.M.G. bez żadnych iluzji tego, że przynależy i jest "polski".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 3.06.2009 o 21:09, FSO napisał:

Tak na dobrą sprawę to czy Gdynia byłaby równorzędnym portem, i przewyższyła Gdańsk należałoby poczekać jeszcze kilka lat.

 

Nie trzeba było czekać, jeśli chodzi przynajmniej o Polską gospodarkę.

Udział eksportu przez port w Gdyni i w Gdańsku w eksporcie globalnym w procentach:

1927 - 0,00 / 26,92

1928 - 1,79 / 23,44

1930 - 6,04 / 25,24

1933 - 24,90 - 29,58

1935 - 33,62 / 30,05

1936 - 36,06 / 29,82

1937 - 39,83 / 26,44

1938 - 40,93 / 23,46

 

Udział importu:

1927 - 0,00 / 25,07

1928 - 1,01 / 26,41

1930 - 3,74 / 21,15

1933 - 35,91 / 14,99

1935 - 52,38 / 8,94

1936 - 57,63 / 7,08

1937 - 57,50 / 7,97

1938 - 53,69 / 7,54

/D. Bębnowski "Analiza statystyczna wybranych aspektów handlu zagranicznego II Rzeczypospolitej", "Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej", T. XVI, 2016s. 174 i s. 176/

 

Dnia 5.09.2006 o 17:12, w4w napisał:

wybacz mi moją nieufność ale ja czytałem dane wręcz przeciwne(jak znajde to jeszcze raz to zapodam tytuł i autora)

 

"Obroty portu gdańskiego w latach 1920-1923 wynosiły około 2 milionów ton rocznie, a już w roku 1926 przekroczyły 6 milionów, natomiast w latach 1937-1938 miały wartość ponad 7 milionów ton na rok".

/J. Bartodziej, W. Kubik et al. "Gospodarka Gdańska w okresie 20-lecia międzywojennego", s. 2/

 

"Korzystnym okresem dla portu były lata Wolnego Miasta Gdańska 1919-1939, kiedy to roczne obroty wzrosły do 7 mln ton".

/T. Palmowski "Port gdański na przełomie XX i XXI wieku", "Prace Komisji Geografii Komunikacji" PTG, t. VI, 2000, s. 167/

 

"Jak zauważył Kazimierz Piwarski, od początku istnienia Wolnego Miasta Gdańska dały się zauważyć wymierne korzyści jego relacji ekonomicznych z Polską. W 1912 roku liczba statków przypływających i odpływających z portu wyniosła 5 966, w 1925 roku – 7 944, w 1926 roku – 11 870, w 1927 roku – 13 892. Tonaż statków w latach 1912–1930 wzrósł z kolei o 322%. Sam Gdańsk był w tym okresie najlepiej rozwijającym się portem bałtyckim. Przed I wojną światową do portu zawijały statki 10 krajów europejskich, natomiast po 1918 roku odnotowano aż 32 bandery.

Przełom nastąpił – według K. Piwarskiego – w 1937 roku, gdy nowy port w Gdyni odnotował większe obroty handlowe niż Szczecin i Gdańsk".

/"Analiza...", s. 181/

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 8.09.2009 o 10:34, FSO napisał:

Miasto jako część Polski

Raczej to nie była część Polski - bliżej mu było ustrojowo do jakiegoś archaicznego, autonomicznego miasta - państwa (nad którego funkcjonowaniem sprawowała pieczę LN).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Cytuj

Raczej to nie była część Polski

Zauważ, że FSO w swoim poście nie sugerował, że Gdańsk był częścią Polski. Raczej są to rozważania teoretyczne - "co by było, gdyby".

Część podręczników do prawa międzynarodowego traktuje Wolne Miasto, jako przykład struktury quasi-państwowej o ograniczonej (w  tym konkretnym przypadku - w istotnym zakresie na rzecz Polski) podmiotowości prawnomiędzynarodowej. I jest to chyba najlepsza z możliwych definicja tego tworu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Dodaj nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz