Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Pamięć II WŚ w Polsce na 1 listopada

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Nie wiem, może to zabrzmi dziwnie, ale ja odwiedziłem groby radzieckich żołnierzy. Brudne, zamszone, bez zniczy. Na niektórych wprawdzie znicze były, na reszcie nie. Na pomniku było najwięcej. W kieszeni miałem kilka małych czerwonych zniczy(od lat je im zapalam) i tylu, ilu mogłem, zapaliłem a gwieździe, na niektórych położyłem czerwone kwiaty.

A ta różnica z czego wynika?

Czyż nie jest tak, że śmierć równa wszystkich?

Taka refleksja mnie naszła. Przy mnie było, że dziecko pytało rodzica, kim są ci żołnierze. Rodzic powiedział, że ''jacyś tam, pewnie polscy''... Takich sytuacji było mnóstwo. To samo z pomnikiem pomordowanych. Ludzie stawiają znicze, ale jak ich zapytać komu, to nie wiedzą komu je stawiają.

Przy pomniku pomordowanych na terenie wagonowni( 800 ofiar ) ani jednego znicza, nic. Nawet głupiego wieńca... Z czego taka różnica wynika? To, że jeden pomnik jest na cmentarzu, drugi nie, to coś robi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To akurat mnie nie dziwi. Nie spotkałem się z sytuacją, aby w Warszawie podczas 1-2 listopada zapalać znicze przy pomnikach znajdujących się poza cmentarzami. Takie miejsca skupiają na sobie uwagę zazwyczaj w konkretne rocznice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Andreas napisał:

Nie wiem, może to zabrzmi dziwnie, ale ja odwiedziłem groby radzieckich żołnierzy. Brudne, zamszone, bez zniczy. Na niektórych wprawdzie znicze były, na reszcie nie.

Kwestia zwyczajów lokalnych. U nas na ruskim cmentarzu jest łuna. Skoszony, zadbany, z nazwiskami. W tym roku jedna rodzina z Ukrainy przyjechała z takim stojącym wieńcem i go wbiła na swej mogile. Wstydu z naszej strony nie było.

Podobnież z innymi grobami wojennymi, lampki były nawet na kirkucie.

Jakim cudem ? Tresurę dzieciarni zaczyna się wcześnie. Przynoszą lampki do szkoły i w ostatni dzień nauki przed Wszystkimi Świętymi idą świecić. A mogiły i pomniki mają patronów w konkretnych szkołach.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Być może, u mnie łuna jest na pomniku bojców. A same groby są ciemne jak smoła. W dodatku zamszone i niesprzątane.

Może u Ciebie, Tomaszu jest inaczej-ale czemu w ogóle są takie różnice?

Przecież każdy jest równy po śmierci chociaż. Esesmanowi też bym zapalił znicz, tak samo jak polskiemu żołnierzowi, każdemu.

Swoją drogą, nawet na pomniku Powstania dość niewiele świeczek było...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: polityka, dzielenie krwi na czerwoną lepszą i czerwoną gorszą, dzielenie żołnierzy walczących na tych lepszych i tych gorszych - tych co "pa ruski gawarili" , "auf deutch sprechen" i t.d. Dla mnie każdy z nich powinien mieć swój mały znicz, małą pamięć. W ramach tego co pisałem cmentarze znów dzielą się na lepsze i gorsze, słuszne i niesłuszne.

W Krakowie jest na Cmentarzu Rakowickim część "cywilna" i "wojskowa". Na wojskowej w osobnych kwaterach leżą Rosjanie, Brytyjczycy i inni którzy krew swą przelewali. Z grobami jest różnie, natomiast na większości z nich choć jedna lapka się świeci, a czasem można zobaczyć osoby chodzące i czytające napisy w różnych językach. Co ciekawe podobno nawet żolnierze od Koniewa - tego co Kraków wyzwolil - mają oficjalny wieniec składany od kilku lat przez Prezydenta Miasta Krakowa...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Andreas napisał:

Przecież każdy jest równy po śmierci chociaż. Esesmanowi też bym zapalił znicz, tak samo jak polskiemu żołnierzowi, każdemu.

To Cię dobiję. W lesie jest grób, pół godziny piechotą od najbliższej drogi przejezdnej. Żaden kopczyk, ma porządny pomnik z lastryka. Co roku ludzie targają przed Wszystkimi Świętymi wiadra z ciepłą wodą i detergentem i szorują go do czysta z glonów, zapalają znicze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

To zdecydowanie zależy od środowiska - ja mieszkam na wsi. Kościół+cmentarz stoi u nas dopiero od 25ciu lat, więc nie mamy grobu nieznanego żołnierza, ale w innym punkcie wsi stoi pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przejeżdżałam dzisiaj tamtędy i zniczy było mnóstwo, a nawet mijał mnie jeden pan, który miał w ręku znicza i szedł go zapalić pod pomnikiem.

Wynika to z tego, że ludzie na wsi są bardziej solidarni i w nich ta pamięć jest żywsza niż u ludzi z miasta.

A a propos pamięci to co roku jest u nas organizowany bieg samorządowy+msza polowa z okazji rocznicy śmierci żołnierzy polskich w czasie II wojny. Jest u nas naprawdę niewielu ludzi, którzy nie wiedza co to jest Poszyna. Nie wiem czy teraz palą się tam znicze, gdyż nie miałam okazji sprawdzić (podobnie jak u Tomasza, grób-pomnik usytuowany jest w środku lasu), ale mam podstawy by sądzić, że z pewnością jest uporządkowany i posprzątany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

I tu jest pointa. Jest pusty. Ale ludzie uważają, że tam leży żołnierz Września.

Na niemieckich leśnych grobach też są kwiatki i znicze. I pomniczek z lastryka się trafi.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.