Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Nasuwa się pytanie co wtedy było patriotyzmem. Czy walka z Nimecami nawet u boku komunistów, czy pozwolić się zastrzelić? Ciężkie pytanie, ale ja wychodzę z założenia że martwy już się nikomu nie przydam, a żywy zawsze będę mógł coś zrobić. Jak dla mnie gdyby była oferta współpracy z ZSRR to Polacy powinni ją przyjąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zy walka z Nimecami nawet u boku komunistów, czy pozwolić się zastrzelić? Ciężkie pytanie, ale ja wychodzę z założenia że martwy już się nikomu nie przydam, a żywy
Zgadza się W4w, ale przecież oficerowie nie wiedzieli, że zostaną rozstrzelani! Przecież byli w niewoli, obowiązywała już konwencja genewska, nie można ich było od tak sobie zabić. Gdyby postawiono im jawne pytanie: współpraca albo kula w łeb, pewnie sporo z nich ( mieli rodziny) by się zgodziła, ale pamiętajmy, że ZSRR nie potrzebował nielojalnych żołnierzy, którzy przy najbliższej okazji by dezetrerowali ( zakładam, że tak by było). Stalin nie miał zaufania do nikogo, a co dopiero do polskich oficerów ( głównie wschodnie elity intelektualne) ci którzy wg NKWD się "nadawali" to przeżyli ( Armia Berlinga) Jeśłi się nie mylę to w ten sposób uniknął śmierci wtedy major Jaruzelski, potem Gen. Jaruzelski..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Nie wiem ile wiedziano w Polsce w latach trzydziestych o zbrodniach stalinowskich, ale jestem pewien że czystki w armii czerwonej nie uszły uwagi Polaków, jeśli Stalin zabijał swoich tpo tym bardziej zabiłby Polaków. Jeśli Stalin nie zabił wszystkich Polaków to gdyby tamci mu się podporządkowali to czemu miałby ich zabijać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nasuwa się pytanie co wtedy było patriotyzmem. Czy walka z Nimecami nawet u boku komunistów, czy pozwolić się zastrzelić? Ciężkie pytanie, ale ja wychodzę z założenia że martwy już się nikomu nie przydam, a żywy zawsze będę mógł coś zrobić. Jak dla mnie gdyby była oferta współpracy z ZSRR to Polacy powinni ją przyjąć.

pytanie czy Stalin chciał wykorzystać ich do walki z Niemcami, a nie np. do rozpracowywania polskiego podziemia...

Co do wypowiedzi Czesława to i mnie wydaje się ona trochę mętna. Nie sądzę żeby NKWD szkoliło polskich oficerów "do wysokiego stopnia zaawansowania" a tym bardziej powierzało im tajemnice państwowe, nie mając rzadnej pewności czy chcą oni współpracować. Zbrodnia katyńska została pewnie dokonana dlatego, że Stalin po prostu nie miał co zrobić z jeńcami. Wytłumaczenie banalne ale zapewne prawdziwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Tyle, że rozumowanie nie moje. To sugerował autor pewnej (niepamietam tytułu, bo to było już jakis czas temu) książki chyba jakoś tak to szło "Polska ..... spór o całość".

Niewszyscy oficerowie zostali zabici, nikła część przystała na współprace z NKWD.

Napewno by ich nie zabił z powodu braku miejsca dla jeńców, w ZSRR w 1941 to wierzcie napewno znalazł by się dla nich jakiś "etat". Setki tys Polaków znalazło "gościne" w ZSRR po 1939 a Stalin nieznalazłby miejsca dla 15 tys.? Bez sensu.

Niech Putin ujawni wszelkie tajemnice odnośnie tamtych wydarzeń, przecież minęło już chyba 50 lat, wówczas moje mętne wypowiedzi staną się jasne...

pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Faktycznie Czesiu staramy się budować teorie na zbyt wątłych podstawach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Władze Rosji chyba uzależniły całkowite odtajnienie sprawy katyńskiej od polskiej odpowiedzi na temat losu owych 80 tys. Czerwonoarmistów z 1920r.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

No tak ciekawe czy naszym starczy odwagi żeby przyznać że nie tylko Rosjanie mordowali żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Cytat:''Przecież byli w niewoli, obowiązywała już konwencja genewska,''-ale Rosjanie jej nie podpisali,zostali wyrzuceni z Ligi Narodów,zresztą Rosjanie uważali,że polscy oficerowie to''elementy reakcyjne i burżuazyjne''Co ja tam wam mówię poczytajcie ''Zapiski oficera Armii Czerwonej'' S.Piaseckiego- tam macie wszystko co Rosjanie o nas sądzili.Jak byłbym w polskim wojsku ludowym,już wolalbym się zastrzelić,niźli walczyć u boku komunistów i zdrajców.Rosjan do dziś nie spotkała żadna kara za Katyń i jeszcze oni śmieli oskarżyć Niemców o popełnienie tej zbrodni. :salut:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Rosjan do dziś nie spotkała żadna kara za Katyń

A nas za Bory Tucholskie, najpierw rozliczmy się z własną przeszłością a potem oskarżajmy innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać zbrodni ludobójstwa Polacy powinni się przyznać do Borów Tucholskich, a Rosja do Katynia.

Co ja tam wam mówię poczytajcie ''Zapiski oficera Armii Czerwonej'' S.Piaseckiego- tam macie wszystko co Rosjanie o nas sądzili.
Uwierz nam Andrea$ , że kazdy z nas ma na sumieniu przeczytanie stosownej literatury na temat Katynia :lol:
.Rosjan do dziś nie spotkała żadna kara za Katyń i jeszcze oni śmieli oskarżyć Niemców o popełnienie tej zbrodni.

Nie spotkała i nie spotka. Wtedy ZSRR byl zwycięzcą wojny, a zwycięzców się nie ocenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja wam wierzę,że przeczytaliście ale wolę się upewnić.

Proszę się rozwijać!! Nie może być tak, że piszemy pojedyncze zdania w dodatku off topy. Ostatnie słowne ostrzeżenie, pzdrw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co ja tam wam mówię poczytajcie ''Zapiski oficera Armii Czerwonej'' S.Piaseckiego- tam macie wszystko co Rosjanie o nas sądzili

Książka co prawda świetna, ale o wątpliwej wartiości historycznej :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
'Zapiski oficera Armii Czerwonej

Przecież to jest satyra wyśmiewająca Rosjan, jak można uznać to za źródło historyczne?????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja mam sporo do powiedzenia. Otóż-mój własny dziadek cudem uniknął Katynia-uciekł Ruskim sprzed nosa-był podporucznikiem lotnictwa.Nigdy nie chciał mi powiedzieć w jakiej jednostce ani gdzie służył.Ale wiem,że mocno dopiekł najeźdźcom-bombardował kolumny czołgów,zestrzelił Ju-87,zbombardował i ostrzeliwał Rosjan.

[ Dodano: 2007-09-10, 22:00 ]

I o czym Wy mówicie-to nie mogło być 80 000 jeńców-ich pewnie było ok.8 000 .Pomyślcie sobie-Sowieci szkolący Polaków-niemożliwe.Oni nawet nie uważali, że Polaków uda się ''nawrócić'' na komunizm-od początku uznawali ich za elementy stracone-wystarczy poczytać ulotki radzieckie z 1939: ''ŻołnierzeBijcie swoich generałów i oficerów'', ''Oni pragną Waszej śmierci'' itd.Mam nadzieję, że Stalin, Beria, Kalinin i ta cała hołota się smaży w piekle :x

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.