Skocz do zawartości

darekk

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O darekk

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna
  1. Carska Droga nad Biebrzą

    mniej więcej 1900 - 1914, bo budowa skońvczyła się pod sam koniec XIX wieku. Najlepiej żeby z niej wynikało że to droga militarna. Na nowych mapach turystycznych jest naniesiona nazwa "Carska Droga" na jakiejś mapie z okresu międzywojennego takiej nazwy nie ma, chociaż droga oczywiście jest. Drogi, w tym ta, są też na jakiejś niemieckiej mapie, a Osowiec i Grodno są na czerwono (jak i drogi). Nazwy oczywiście też nie ma. Najlepsze byłyby dekrety carskie lub dekret, ale kto to ma dostęp do takich dokumentów.
  2. Nie wiem gdzie wysłać. Jest temat Twierdza Osowiec: https://forum.historia.org.pl/topic/9110-twierdza-osowiec/ ale tutaj chodzi o koniec XIX wieku. Może tutaj ktoś może ma informacje na temat tzw Carskiej Drogi (Carskiego Traktu) związanego z Twierdzą Osowiec i systemem fortyfikacji w ogóle ? Tzn dokładnie kiedy powstały poszczególne odcinki, na podstawie jakiego dekretu carskiego, jak wyglądała budowa, zwłaszcza tego fragmentu biegnącego przez Biebrzański Park Narodowy, do którego na ogół stosuje się tą nazwę (bo droga biegnie chyba aż do Grodna), czy są gdzieś stare mapy.
  3. Bitwy pod Wawrem 1831 - dokładna lokalizacja

    Na pewno tam zajrzę jak tylko zauważę odpowiedź na forum.
  4. Bitwy pod Wawrem 1831 - dokładna lokalizacja

    Ten spis literatury to bardzo ważne informacje dla kogoś, kto nie zajmuje się historią (na przykład dla mnie). Żeby jednak zamówić gdzieś taką książkę trzeba by mieć pewność, że zawiera ona dokładny opis lub mapę. W książce: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa Callier Edmund, Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831 porządkiem chronologicznym podług L.Mierosławskiego, S.Barzykowskiego i źródeł współczesnych, wydał Karol Kozłowski, Poznań, nakładem wydawcy, czcionkami drukarni Dziennika Poznańskiego, 1887. w opisie I Bitwy pod Wawrem jest coś takiego: a II Bitwy pod Wawrem tyle: W drugim przypadku w przeciwieństwie do I bitwy być może nie chodzi o tzw. Zakole Wawerskie czyli fragment tarasu zalewowego Wisły na południe od Ostrobramskiej w rejonie skrzyżowań z Trasą Siekierkowską i ul. Płowiecką. Nazwa Zakole Wawerskie jest okropna i nowa, chyba wymyślona parę lat temu przez jakichś urzędników, ciekawe jak te bagna nazywały się w XIX wieku. Bagna Gocławickie ?
  5. czy ktoś ma może dokładny plan bitew pod Wawrem lub byłby w stanie określić, gdzie się odbyły na tle współczesnego układu ulic Wawra ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.