Furiusz

Moderator
 • Zawartość

  4433
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Furiusz

 1. Mysle, że poza terenami kolonizacji brytyjskiej za wiele tego nie będzie - ja bym się zastanowił czy jest jakaś szansa by szczątki Galatów przetrwały dłużej niż XI wiek? Ostatnim człowiekiem który odwoływał się do tej tradycji był chyba Roussel de Bailleul. Nie wiem tylko czy to nie archaizowanie nowego tworu i dorabianie historii - ciekawe jednak czy gdzieś w górach - jak na Krymie Goci - nie przetrwały jakieś izolowane grupy Celtów.
 2. Dziękuję.
 3. Szukam opisów walk w których uczestniczyli spieszeni dragoni. Teoretycznie ten rodzaj wojsk przeznaczony był do takiej walki ale jak do tej pory nie spotkałem się z takimi opisami, ktoś coś zna?
 4. Zależnie od epoki - pojawia się masowo tak naprawdę dopiero na monetach Justyniana II i to też nie wszystkich - dopiero tych z początku VIII wieku, bodaj od 705 AD. Na monetach tego wladcy z końca VII wieku mamy bardziej standardowy krzyż - tak jak np na tej monecie 9w ręku władcy): Innymi słowy dopiero po wygnaniu zaadoptował tą wersję jak tu: Chodzi o krzyż po prawej od portretu władcy z legendą PA(X) (bo x ledwo czytelny), cesarz to ten pan który ma na głowie loros. Natomiast ten drugi to Chrystus Pantokrator - tak dla uzupełnienia. Dość ciekawe czemu dopiero po powrocie Justyniana pojawia się taki krzyż. Ciekawostka jest taka, ze wedle legendy ponoć właśnie taki krzyż miał dać Stefanowi węgierskiemu papież.
 5. Zapraszam do dyskusji na wymieniony w tytule temat. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste a najważniejsze w sumie pytanie to od kiedy możemy mówić o wojnie morskiej?
 6. Tak nie na logikę a na dane - Gorm Stary, pierwszy w pełni historyczny król Danii, podejrzewany jest o jakieś związki z Anglią, tak podaje np Saxo, Adam z Bremy, wspominki w sagach etc. Wszystko to na poły mityczne, Harald Sinozęby jednak już całkiem na poważnie zaangażował się w walkę o Norwegię. mieszkańcy Norwegii mieli wtedy dość dobre kontakty z Anglią, więc już z tego powodu wiedza Haralda na temat spraw Angielskich musiała być całkiem dobra. Już więc z racji podoboju Norwegii miał on ludzi znający sytuacje w Anglii, tamtejsze warunki naturalne etc. Wywnioskować z tego, ze Mieszko miał taką samą wiedzę jak Swen co do sytuacji w Anglii to spore nadużycie. Swenowi było to zwyczajnie potrzebne - tak kierował swoją ekspansją, tak wskazywała historia (Eryk Krwawy Topór został obalony gdy sprowadzono pretendenta z Anglii) - dla niego była ta wiedza zwyczajnie niezbędna. Dla Mieszka już jednak niekoniecznie. Po co się tym zajmowac miał skoro nic mu to nie dawało a musiał zając się ważniejszymi sprawami. Gregski Masz ciekawe wnioski. Kto zatem założył państwa arabskie? Przecież oni też w pół wieku z maleństwa na Półwyspie Arabskim rozlali się po całym Bizancjum. Przecież kalifat Umajjadów nie przetrwał nawet stu lat. Marbod i jego państwo znaczącą siłą stali się dość szybko a trudno doszukać się u niego jakiejś obcej 9zapewne rzymskiej) grupy która stworzyła państwo. Miał umiejętności które nabył w Rzymie i je wykorzystał, nie ma jednak niezbędnej konieczności pojawienia się obcego ludu czy obcego wojska.
 7. Nie twierdze, ze nie miał żadnej wiedzy - twierdze, że najprawdopodobniej jego wiedza na temat sytuacji politycznej na wymienionych przeze mnie obszarach była mglista i mniejsza niż jego wiedza na temat własnego bezpośredniego zaplecza. Istniały - głównie jako kontr balans względem państwa Ottonów. .Na przykład historycy francuscy podają że w sierpniu 1069 roku za panowania króla Danii Swena Estrithsona, flota polsko-duńska złupiła Anglię. No cóż to muszę zwątpić w poziom naukowy historyków francuskich - choć mam niejakie przeczucie, ze to nie ich wina a jedynie Twojej pamięci. W 1069 Anglosascy poddani Wilhelma Zdobywcy zbuntowali się a Swen II Estrydsen wysłał im pomoc, Popierał niejakiego Edgara Æthelinga - nic nie zdziałał, po tym jak Wilhelm zajął York zadowolił się łapówką i cofnął swoje poparcie. Rabowanie, palenie, łupienie i takie tam Duńczycy pozostawili Wilhelmowi. Wątpię też by w 1069 Bolesław Śmiały wsparł flotą Swena. Miał wtedy dośc sporo walk czy to z Czechami rok wcześniej czy to na Rusi i raczej nie mógł sobie pozwolić na zaangażowanie w Anglii. Pewnie mylisz coś i chodzi o Kanuta. Jakbyś nie zauważył to podpowiem - jest różnica między XI a VIII wiekiem dość spora nawet. dodatkowo w VIII wieku nie ma mowy o jednym państwie pod tytułem Anglia a o licznych królestwach, to też trochę zmienia sytuacje. Tak więc co ma jedno do drugiego? naprawdę a skąd ten fakt znamy?
 8. To gdy idzie o podobną symbolikę państwową - w centralnej Europie dość prominentne miejsce zajmuje orzeł - i Prusy i Austria i Polska i Rosja używały tego symbolu.
 9. Tyle ciekawostek, że nie wiem od czego zacząć. Pół wieku to dość sporo by stać się państwem na tyle silnym by w warunkach dużego rozdrobnienia politycznego i niezbyt dużej gęstości zaludnienia stać się liczącym się regionalnie graczem. Przecież Krzyżakom też zajęło jakieś pół wieku - od pokoju w Dzierzgoniu do zajęcia Gdańska - by stać się znaczącym graczem regionalnie a podobnych przykładów jest przecież więcej. To nie jest tak, że te plus minus (raczej plus) 50 lat to mało. Wątpię też by Mieszko orientował się jakoś bardzo w zawiłościach polityki ziem francuskich, wysp brytyjskich czy szeroko pojętej Italii. Orientował się w polityce regionalnej obejmującej spory obszar ziem - fakt, ale to była zwyczajnie konieczność i oczywistość. Tak i dziś możesz się nie interesować i nie orientować w polityce europejskiej ale ludzi w powiecie będziesz znał - bo z nimi masz kontakt gdy załatwiasz formalności. niezła ciekawostka to, że wikingowie nie kremowali zwłok. Ibn Fadlan (a więc X wiek) by się z Tobą nie zgodził, Generalnie we wcześniejszych epokach było dość prosto - prości ludzie mieli pochówki kremacyjne, w jakiś sposób niezwykli (wodzowie, wróżowie, czasem kobiety o statusie specjalnym) pochówki szkieletowe. W połowie VI wieku zaczęło się wiele zmieniać, np na Jutlandii dalej dominowały groby ciałopalne a na Zelandii dalej było bardzo dużo pochówków szkieletowych, Potem jednak wszystko zaczęło ciążyć ku birytualnej formie (w znaczeniu groby zarówno ciałopalne jak i szkieletowe na jednym cmentarzu z powodów innych niż bogactwo), pojawiają się też zróżnicowane formy pochówków - zwłaszcza w Norwegii, Wątpię by ktokolwiek rozważał na poważnie możliwość odróżnienia tzw Wikinga od Słowianina na bazie tego czy pochówek jest kremacyjny czy nie. trochę grobów szkieletowych też jest np w Bodzi, tym niemniej nie ma powodu by uznać, że na naszych ziemiach koniecznie muszą być pochówki szkieletowe by mówić o Wikingach. W całkiem nieodległej części Rosji leży stanowisko w Kaup/Wiskiauten, gdzie mamy wikińskie pochówki zarówno szkieletowe jak i inhumacyjne, przy czym te szkieletowe są zdecydowanie mniej liczne. Część miała tez zawierać kości końskie co jest nieco zagadkowe. Więcej szczegółów nie podam bo stanowisko znam jedynie z wystąpienia pewnej Rosjanki na konferencji bodaj w Amsterdamie sprzed paru lat. Tak czy siak - nie trzeba pochówków szkieletowych by mówić o pochówkach wikingów, zwłaszcza wojowników, na co wskazuje właśnie Kaup/Wiskiauten położone całkiem blisko naszych ziem.
 10. Z domu przywiozłem kilka butelek wódki, którą szczęśliwie przekradłem do akademii i Niemców poiłem. Nie ma narodu, co by tak polubił wódkę jak Niemcy, ma ona dla nich urok wielki, jak ją poznają i zakosztują. J. Rogoyski, Pamiętniki moje, Warszawa 1972 s.35 - rzecz dzieje się w kolegium Terezjanum w Wiedniu w 1830 roku.
 11. Do symboliki państwowej zalicza się flaga? Bo generalnie niemal wszystkie państwa słowiańskie mają kombinacje trzech kolorów - niebieski, biały i czerwony (Rosja, Czechy, Słowacja, Serbia, Chorwacja, Słowenia), wybija się Polska, Białoruś i Ukraina - przypadek :P.
 12. W tomie są wspomnienia Jana Zbrożka który pisze, że w starciu pod Panasówką brał udział inny Węgier - major Niari. s.295
 13. Węgrzy - Pamiętnik kapelana księdza Serafina Szulca [w:] Zapomniane wspomnienia, pod red. E. Kozłowski, Warszawa 1981 s,122 Węgier, stojący na pikiecie, nie rozumiejąc innego prócz madziarskiego języka, nie chciał wpuścić do obozu obywatela, a zatrzymując go, przypadkiem wystrzelił i ranił swojego konia. Do tego w tejże samej relacji - Pomiędzy nimi [poległymi w starciu pod Stefankowem] był dzielny młodzieniec, Niemiec, rodem z Wiednia, nie mówiący wcale po polsku. - s. 127
 14. Miał też żonę Czeszkę, może usłyszał coś od niej albo od kogoś z jej orszaku? może ktoś w tym orszaku miał tak na imię? Siostra Bolesława miała na imię Świętosława - dość podobne imię. Innymi słowy nie ma powodu by koniecznie wiązać owo imię z jakimkolwiek wpływem wielkomorawskim bo Mieszko miał kontakty z Czechami (choćby żoną) oraz nie ma dowodu na to, że miejscowi Słowianie nie znali tego imienia.
 15. Cynk zabrany dobrze sprzedał kupcom szląskim do Bytomia, sprowadził puszkarzy i zaczął lać baterię armat. s.91 Pamiętnik kapelana księdza Serafina Szulca [w:] Zapomniane wspomnienia, pod red. E. Kozłowski, Warszawa 1981
 16. Nie dragoni ale spieszona kawaleria Gdy noc nadeszła, wysłali 20 kawalerzystów pieszo pod Łazy na samą kolej przeciw kozakom patrolującym przy kolei. s 64 oraz Kozacy na pozostałych we wsi rzucili się całą siłą, nasi zleźli z koni i ogniem zza płotów ich odpędzili. s.66 I. Aramowicz, Marzenia. Pamiętnik o ruchu partyzanckim w województwie grodzieńskim w 1863 i 1864 roku [w:] Zapomniane wspomnienia, pod red. E. Kozłowski, Warszawa 1981
 17. Generał F. von der Osten-Sacken próbował zatrzymać nacierających Francuzów, ale miał tylko trzy kompanie grenadierów (z pułku grenadierów swojego imienia, znanego też jako Jekatierinosławski) oraz pułku dragonów (Szepielewa - Sanktpetersburski). Teren nie sprzyjał walce konnej, dlatego też dwa szwadrony dragonów walczyły spieszone; Sacken wspomina, że dragonom w znacznym stopniu przeszkadzały ciężkie buty kawaleryjskie. A. i J. Żmodikow, Taktyka armii rosyjskiej w dobie wojen napoleońskich, Oświęcim 2015 s.59-60, opis walk o Zurych w 1799 roku.
 18. W czasie drogi, w której był i pan ciesielski, jadąc wszędzie wstępowaliśmy do rożnych obywateli i niejeden łączył się z nami i jechał dalej, co pomnażało liczbę półkoszków i koni wierzchowych i różnych furmanek, były też i wielbłądy, które mój ojciec chciał zaprowadzić w kraju. - A.J. Czartoryski, Pamiętniki i memoriały polityczne 1776-1809, Warszawa 1986, s.89 jest to opis podróży z Litwy na Podole, ciekawi mnie strasznie owo zaprowadzenie wielbłądów w Polsce. Ktoś pisywał o tym coś więcej? Tak czy siak kolejny ciekawy pomysł fantazji naszej magnaterii.
 19. Generalnie współcześnie nie ma problemu - wiemy, że ciąża trwa ok 9 miesięcy i wszystko. Wielu przyjmuje to za pewnik tego typu, że nawet się nad tym nie zastanawia, czy aby na pewno w przeszłości ludzie mieli taką samą wiedzę na ten temat. Widać to zwłaszcza w powieściach historycznych. Tymczasem pomysły bywały różne oto Censorynus, Księga o dniu urodzin dla Kwietusa Caerlliusza, VII.2 tłum. B.J. Kołoczek - Hippon z Metapontu szacował, że do porodu może dojść między siódmym a dziesiątym miesiącem ciąży (...). Czemu? Bo siódemka ma niezwykłe znaczenie dla ludzi 7 miesieczne dziecko ma to a 14 miesięczne to, siedmioletnie dziecko ma to a 14 letnie to etc etc. Dalej ibidem, VII.5-7 Censorynus pisze: Większość przyznaje, że kobieta może urodzić dziecko już w siódmym miesiącu ciąży. Należą do nich pitagorejczyk Theanes, perypatetyk Arystoteles, Diokles, Euenor, Straton, Empedokles, Epigenes, a nadto wielu innych , z których powszechną zgodą nie bał się konsekwentnie nie zgadzać Euryfon z Knidos. Przeciwko niemu niemal wszyscy, podążając za Epichramem zaprzeczali, by można było urodzić w ósmym miesiącu. Diokles z Karystos i Arystoteles ze Stagiry mieli jeszcze inne poglądy. Otóż liczni Chaldejczycy i wspomniany przeze mnie Arystoteles sądzili, że do porodu może dojść w dziewiątym i dziesiątym miesiącu. Ani Epigenes z Bizancjum ani Hippokrates z kos nie przyjmują, by było to możliwe w miesiącu dziesiątym. Poza tym tylko Arystoteles uznaje miesiąc jedenasty, wszyscy pozostali go odrzucają. Jak widać dla antyku pomysły są dość różne, nieco dziwi 11 miesięczna ciąża u Arystotelesa ale tak to generalnie większość pomysłów jest dość dobra, tym niemniej pewne rozbieżności istniały. Jak to się jednak miało w średniowieczu? Pisano coś wtedy na temat ciąży? PS natchnęła mnie jedna powieść historyczna
 20. Dziś pewnie niektórym ciężko sobie wyobrazić fotografię bez jej późniejszej obróbki w odpowiednich programach - rzecz bardzo przydatna gdy trzeba na zdjęciu dokumentacyjnym uwypuklić np konkretne cechy danego przedmiotu. jak to robiono kiedyś? Jedynym źródłem zarobku tej młodzieży było retuszowanie fotografii w zakładzie fotograficznym Rzewuskiego. Płacono centa za retuszowanie wizytowej (co najmniej 20 minut benedyktyńskiej pracy z pomocą lupy), cztery centy zaś od gabinetowej. Przez dwa dni można było kilkadziesiąt centów zarobić i podjeść. W. Kossak, Wspomnienia, Warszawa 1971 s.60
 21. Ta sama sytuacja opisana wcześniej: Król sam do dragoniiji konnej, bardzo pięknej i moderowanej, osobliwie w konie (bo co chorągiew, to insza maść koni, prawie jak do cugu zbierane), każe jej Król, aby z koni zsiadła, oficer mówi, że "niezafasowane lonty" (bo jeszcze lontowej strzelby używano). Król drugi raz mówi: "Z koni". tak ci, jak z koni zsiedli, tak Turcy na nich wsiedli i jak owce szablami wyrznęli tak, że żadnemu nie tylko wystrzelić, ale zapalić lonta i zafasować nie przyszło. A potym z impetem jak na całe wojsko nasze skoczyli, tak nasi wszyscy w rozsypkę, bo żaden nie miał nabitego muszkietu. - M. Dyakowski, Dyaryusz wideńskiej okazyji, Warszawa 1983, s.76
 22. Kontynuując wątek wynikły w temacie o relacjach naszego kraju z Litwa, by go nie zaśmiecać zakładam nowy wątek. Owszem, zajrzałem tam, to mi uwłacza? Chyba nie skoro i Ty z tego skorzystałeś. Tylko po co skoro słowo to jest w powszechnym użyciu i jest synonimem dla słowa homoseksualista? Termin pojawia się choćby u K.J. Dovera, Greek Homosexuality, 1978 czy w samym tytule pracy A. Lear, E. Cantarella, Images of Ancient Greek Pederasty: Boys Were Their Gods, 2008. Przejrzyj listę tytułów w takim czasopiśmie jak Gay & Lesbian Review (dostępne przez Ebsco - to z kolei, przynajmniej w Warszawie, można przejrzeć m.in. na UW i w bibliotece m.st. Warszawy na Koszykowej) albo prace T. Hubbarda. Z polskich prac jest pada m.in. w Środkowoeuropejskich Studiach Politycznych nr1/2006, w dziale recenzje ale bynajmniej nie w formie pejoratywnej a w odniesieniu do antycznej Grecji. Cały numer jest zresztą poświęcony różnym postępowym ideom, choć są i ciekawe teksty jak ten o kobietach w Peru w kontekście przesiedleń. J. Hołówka, Etyka w działaniu, cały podrozdział poświęcony greckiej pederastii, w rozdziale 7. Postaram się następnym razem wrzucić więcej przykładów. W każdym razie słowo pederasta jest używane w języku polskim nie tylko w tekstach publicystycznych i nie niesie ze sobą niesamowitego ładunku negatywnego by usprawiedliwiało aż takie wykluczenie tegoż słowa (przynajmniej w mojej opinii). Ja mimo wszystko widzę różnice między słowem nigger w języku angielskim i jego użyciem (znaczeniem), a słowem pederasta w języku polskim. Swoją drogą czy uważasz, że tylko czarni mają prawo nazywać siebie czarnymi? Tylko Żydzi mają prawo nazywać siebie Żydami? Tylko łysi nazywać siebie łysymi - a cała reszta ma ich nazywać, nie wiem, osobami o zmniejszonej gęstości pokrywy włosowej na głowie? Idąc dalej tylko Żydzi mają prawo się śmiać z Żydów a murzyni z murzynów? W ogóle żartowania trzeba by zakazać. Jeśli znajdą się gdzieś obrońcy praw zwierząt i zwolennicy sejmowej reprezentacji zwierząt i uznają nazywanie pewnego gatunku węży żmiją za obraźliwe, wszak słowo w języku polskim ma wyraźnie negatywne zabarwienie, bardziej niż pederasta, to należałoby wtedy zaprzestać nazywania tak tego gatunku?
 23. Z tego co wiem, to nie. Czasem świadczą o remoncie systemu. Generalnie częstsze są prostokątne - łatwiej je zrobić, ułożyć, transportować etc stąd niektórzy sugerują, że może chodzić o redukcje napięcia i problemy z wyboczeniem. Inni mówią o oszczędności surowca ale tak szczerze tego nie kupuje za bardzo - na co oszczędzać glinę? Poza pewnymi rejonami bez większych zasobów gliny, jest to dośc popularny surowiec a i w świecie rzymskim nie byłoby wielkiego problem z jego transportem. Okrągłe były też rury doprowadzające ciepłe powietrze https://en.wikipedia.org/wiki/File:2006_0814HistriaTerme20060371.jpg tyle, ze to służyło ogrzewaniu pokoi.
 24. Dokładnie tak jak pisze Gregski - mamy o tym nawet temat na forum, fajnie, ze pojawiły się zdjęcia obrazujące ten temat: