secesjonista

Administrator
 • Zawartość

  23005
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  30

Ostatnia wygrana secesjonista w Rankingu w dniu 7 Maj

secesjonista posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

70 Excellent

O secesjonista

 • Tytuł
  Ranga: Rektor
 • Urodziny 03/13/43

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Historia XIX wieku

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Socjologia, historia idei

Ostatnie wizyty

2697 wyświetleń profilu
 1. A wystarczy euklidesowi wyobraźni by udowodnić własną hipotezę o związku rozpadu państw z kodyfikacją praw czy przyjęciem konstytucji? Bo chyba fakty mu nieco przeczą...
 2. To po prostu moja maniera: w starym temacie staram się zawsze nawiązać do cudzej wypowiedzi a nie wstawiać li tylko wpis związany z danym wątkiem. Przyznam, że po części wątek ten kontynuuję w związku z pytaniem theSHC: "Czy dzisiaj możemy nazwać Polaków Sarmatami", co rozumiem szerzej: czy sarmackość przejawia się obecnie i jak jest interpretowana. Innymi słowy: czy ów mit i związane z nim konotacje - wciąż są żywe. Tak dla przypomnienia, bo może nie wszyscy czytają podsuwaną przeze mnie bibliografię, to na łamach "Gazety Wyborczej" mieliśmy powiązanie sarmackości w kontekście tragicznego lotu z kwietnia 2010 roku. Z pierwszym - tak, z innymi wymienionymi - nie.
 3. Być może zdziwię poldasa, ale jego analogie nie są nimi. Nie dość, że nie tyczą się zakreślonych ram czasowych, to nie ma żadnego związku pomiędzy płytą Beatlesów a prasą brukową i prasą doby rewolucji bolszewickiej. Tak jak nie ma związku "prasa różowa" doby wspomnianej rewolucji z ruchem gejowskim. Ot, po prostu poldas wrzuca do tego tematu wszystko co mu się skojarzyło z tematyczną barwą - jak dla mnie chłam i spam. A już tak dla wiadomości poldasa - "żółte" gazety z czasów rewolucji bolszewickiej nie mają nic wspólnego z prasą brukową.
 4. W języku łotewskim jest powiedzenie: "būt ļoti dusmīgam", co tłumaczy się: "spluwać niebieskim i czarnym, być bardzo złym". /za: M. Michaliszyn "Frazeologia jako element eksplikacji znaczenia barw w różnych kulturach (barwa czarna)", "Prace Bałtystyczne", 3, "Język, literatura, kultura", 2006/s. 202/ Znamy ze starożytności takie zbitki znaczeniowe: niebieski=czarny?
 5. A kto się w tym temacie doń odwoływał, bo nie rozumiem z kim polemizuje Tyberiusz? Jako przyczynek: "Królowa Hatszepsut (1479-1458 przed Chr.) z czasów XVIII dynastii zorganizowała wyprawę do ziemi Punt, identyfikowanej z terenami Etiopii. Reliefy w świątyni w Deir el-Bahari w Tebach przedstawiają pięć okrętów odpływających do Puntu, co mogło być wyobrażeniem symbolicznym. Wydaje się bardziej prawdopodobne, że ekspedycja składała się z dwudziestu lub więcej statków. Przypuszczalnie ekspedycja wyruszyła latem, kiedy silny prąd pozwalał płynąć swobodnie w kierunku południowym. Po dotarciu do krainy Punt, Egipcjanie ofiarowali miejscowemu władcy Perehu i królowej Eti liczne dary, między innymi noże, naszyjniki i piękne szklane paciorki. Z Puntu przywieźli sadzonki drzew kadzidlanych, kość słoniową, mirrę, złoto, heban, drewno cynamonowe, małpy, skóry, niewolników i żywą panterę jako specjalny dar dla królowej". /J. Klinkowski "Obraz krainy Kusz (Etiopii) i jej mieszkańców...", "Perspectiva", Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne, R. VII 2008, nr 1 (12), s. 106; podkreślenie - moje/
 6. To proszę przynajmniej czytać materiały, które się wstawia, bo nie ma w nich nic o remontach na Wawelu. Jest o przebudowie i związanych z nimi zniszczeniami.
 7. A co remontowano w Zamku na Wawelu: podczas okupacji?
 8. A skąd to wiemy, że takie "produkty"stamtąd sprowadzali?
 9. A tego warszawskiego - nie było. Który po 1945 r. odbudowywano? Słuszna uwaga, powinno być: zrekonstruowany.
 10. Z tego co wiem to poldas ma za sobą funkcję Moderatora na forum, zatem wie co zalicza się do: pisania nie na temat. I proszę się tej wiedzy trzymać, kolejne wpisy niezwiązane z tematem będą usuwane; i tu i w innych tematach. secesjonista
 11. W świecie poza obrazkowym, wciąż mamy: Półwysep Arabski. A te: "nie szystkie" towary jakie tam nie występują - to jakie?
 12. A może podać poldas przykłady z tymi przestarzałymi ogrodniczymi sprzętami i odbytami? Tak z cytatami...
 13. Mało tych skojarzeń z wydarzeniami wskazanymi przez autora tematu, a "Do Przyjaciół..." - zupełnie nie mieści się w zakresie obszaru tematycznego zakreślonego przez adamhistoryk. Zatem proszę trzymać się meritum a nie: "tego co wiem o powstaniach w literaturze".
 14. Może euklides zacznie myśleć o pewnej konsekwencji swych wymysłów? Bo zaczyna się gubić... Może euklides przeprowadzić wywód ile to państw upadło wskutek kodyfikacji praw i ustanowienia konstytucji? Może nam uzasadnić obecne trwanie państw z takimi atrybutami? Mam takie wrażenie, że wskutek osobistych doświadczeń euklides ma pewną fobię związaną z sędziami, prawnikami i ogólnie stanowieniem prawa. Za wyłączeniem oczywiście przykładu francuskiego. Może to forum nie jest odpowiednim miejscem na wyrażanie swych frustracji i resentymentów?
 15. W Polsce nie przeprowadzono: "remontu" Zamka Królewskiego, poldas jednak powinien zapoznać się podstawowymi faktami co do tego obiektu. Ten remont o tyle był utrudnionym, że Zamku: w zasadzie nie było. Został zrekontrowany.