Tomasz N

Użytkownicy
 • Zawartość

  7420
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Ostatnia wygrana Tomasz N w Rankingu w dniu 19 Grudzień 2016

Tomasz N posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

36 Good

O Tomasz N

 • Tytuł
  Ranga: Dziekan
 • Urodziny

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Ostatnie wizyty

3689 wyświetleń profilu
 1. ekonomista z przygotowaniem prawniczym. Zgadza się. Zatem i w nazwie studiów trzeba by to tak określić, a nie mamić młodzież tym prawem na pierwszym miejscu. I o to mi chodzi. osoba dysponująca po studiach podstawami wiedzy ekonomicznej, oraz - dodatkowo - prawniczej może być na rynku pracy czymś więcej niż osobą z typowym wykształceniem ekonomicznym Tylko jak absolwent ma tę wiedzę prawniczą wykorzystać ? Postawiwszy się radcy prawnemu ? Przecież ten go zaraz wypionuje, co najmniej dla zasady.
 2. Bruno. Jakim cudem ? Jeżeli nie daje pełnych uprawnień prawniczych, to taki absolwent nie może doradzać z "prawa w biznesie", bo to działalność prawnicza, zastrzeżona dla prawników całą gębą. Przerobiłem to w dziale "budownictwo" i w życiu naprawdę lepiej być "ostatnim w Rzymie niż pierwszym w Hiszpanii".
 3. No cóż, po Kopanicy została tylko w języku polskim kopenikiada, (a po Kolnie Jan). Ale ja o innym mieście, bardziej na południe, czyli o Breslau. Zacząłem czytać "Moncka" Krajewskiego i tu zaraz na początku obsuwa. Topią chłopa w płynnym betonie za Wilusia. Tylko że wtedy beton konstrukcyjny był "sztamfowany" czyli taki prawie suchy, ubijany kijaszkiem aż się spoci.
 4. Żeby liczyć trzeba mieć świadomość związku przyczynowego. Ale z innej beczki. Przywołałem tu taki temat związany z legendą św. Stanisława. Skandal obyczajowy w średniowiecznej Polsce Jest taki epizod z legendy o św. Stanisławie, ukaranie niewiernych żon. Był on jedną z przyczyn zatargu z królem, który podobno ukarał żony rycerzy, które porodziły podczas (wystarczająco) długiej nieobecności mężów na wyprawie wojennej. Kara polegała na daniu im do karmienia szczeniąt, a bękartów do karmienia sukom. Może przyczyną sporu było, że (biskup i król) liczyli inaczej ?
 5. Bez względu na epokę, ludzie... Orientują się. Może są mądrzejsi od naukowców. To zagadnienie jest prostsze od fizyki kwantowej. Z tego co kojarzę, Malinowski opisywał jedno plemię, które w ogóle nie wyczuwało związku jednego z drugim, więc da się.
 6. Sądząc z grubości i kształtu okucia ten ster pełnił jeszcze funkcję tylnego odboju.
 7. Jest taki epizod z legendy o św. Stanisławie, ukaranie niewiernych żon. Był on jedną z przyczyn zatargu z królem, który podobno ukarał żony rycerzy, które porodziły podczas (wystarczająco) długiej nieobecności mężów na wyprawie wojennej. Kara polegała na daniu im do karmienia szczeniąt, a bękartów do karmienia sukom. Kara podobno była starosłowiańska (coś dla Tybcia). Ile prawdy w tej słowiańskości kary ?
 8. W kryminale "Groby niewinnych" P. Robinsona zamordowana nastolatka czyta książkę Jeffreya Archera, (co, ciekawostka, ma być oznaką jej złego gustu literackiego).
 9. "Psychologia wojny" Leo Murray'a (pseudo). Ciekawa książka, przekrojowa, powinna zainteresować. Dla mnie trochę nieszczęśliwe tłumaczenie pojęć( np. taka "ciągłość"). Ale nie wykluczam, że w języku polskim nie ma jednoznacznych odpowiedników tych anglosaskich pojęć.
 10. Nie dziwota. Żona kompozytora miała zapewne słuch absolutny.
 11. Co nie jest niemożliwe. Wdowa chcąc być wdową, a nie żoną zaginionego, mogla wyczyniać dowolne hopsztosy. W Pszczynie jest sprawa zbiorowego mordu powstańców i harcerzy pod Trzema Dębami w 1939 r. Trafił się tam też jeden żołnierz, Akurat wdowie pasowało tam go uśmiercić w sądzie.
 12. Z praktyki. Per analogiam. Robię czasem obliczenia pod certyfikaty zbiorników firmom, stąd wiem, że za nie się płaci. A tu może taki przykład jak to działa. Z konferencji sprzed roku nt smogu. O kominach. Nowoczesne systemy odprowadzania spalin z instalacji spalania ... Osobiście polecam nomogramy doboru średnic kominów. Jaka jest tam temperatura spalin dla węgla ? A jak nie wiadomo o co chodzi, to wszystko jest na rysunku tłumaczącym zasadę działania komina. Ciąg niby naturalny, ale wentylator jakoś się znalazł.
 13. Jako stary absolwent "kierunku interdyscyplinarnego", hobbystycznie polecam, życiowo odradzam. W kraju izb, rad i zrzeszeń zawodowych jest się nikim.
 14. Z tego co wiem, utrzymują się z opłat producentów.
 15. Wątpię, to zależy od paliwa. Do badań producent weźmie takie, które da mu dobre wyniki (i dopuszczenie), a potem będzie rzeczywistość (skrzeczeć). Jak widać z artykułu autor najbardziej obawia się jego zasiarczenia, co nie dziwi. Polski węgiel zawsze jest zasiarczony, a zasiarczone spaliny skraplają się w wyższych temperaturach (tak 150 stopni). Stąd te piece paląc polskim węglem będą wytwarzać kwas w płynie, przeżerający kotły.