Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą oceną w 03/16/11 uwzględniając wszystkie działy

 1. Capricornus

  Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego

  Co nie znaczy, że teraz mamy pochwalać wszystko co robili ci, będący po jedynie słusznej stronie a krytykować wszystko co robili ci, będący po jedynie niesłusznej stronie. Zauważ, że jest taka tendencja. UB (ogólnie czerwoni) mordowali i katowali ludzi z zimną krwią, druga strona walczyła, wykonywała wyroki... Choć, jak pokazuje przykład Jana Rybaka, czasami niczym te działania się nie różniły. Odróżniał je jedynie kolor poglądów sprawców i dlatego jedni są z góry usprawiedliwieni choćby najgorsze rzeczy wyczyniali a drudzy skazani na potępienie... Moralność Kalego? Może jednak zbrodnię należy potępić niezależnie od tego przez kogo była dokonana?
  1 Punkty
 2. secesjonista

  Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego

  W sumie Albinos wyraził to co chciałem napisać - sam. Jedna uwaga co do metody osądzania całej zbiorowości. Czy upominając się o członków PPR Samuelu, upominasz się również o pamięć Julii Brystygierowej? Stosując twoje metody dyskursu wynika, że tak.
  1 Punkty
 3. Andreas

  Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego

  Dodam do wypowiedzi Albinosa jedną rzecz. Por. Jan Rodowicz, słynny Anoda, zakatowany podczas śledztwa. Za to, że dbał o pamięć ''Zośki''. Danuta Siedzikówna, sanitariuszka z oddziału ''Łupaszki'', została zamordowana, po ciężkim śledztwie, mimo, iż nigdy nie strzelała do nikogo. Przed egzekucją porucznik z plutonu egzekucyjnego nazwał ją publicznie ''dziwką Łupaszki''. Za to, że miała czelność przynależeć do tego oddziału i podczas walk ratowała żołnierzy z obu stron. Użalanie się nad bandytami jest moim zdaniem wysoce niestosowne, wręcz ohydne. I jak ja mogę mówić, że nie jesteś z Targowicy?
  1 Punkty
 4. gregski

  Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego

  Polskę
  1 Punkty
 5. Albinos

  Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego

  Przepraszam bardzo Samuelu, ale teraz odwracasz kota ogonem. Zacząłeś pisać o zbrodniach, wydłubywaniu oczu, mordowaniu na weselach. Co to ma do tego, czy podziemie antykomunistyczne było bohaterskie? Czyli co, jeżeli nie dostaniesz dowodu na to, że było bohaterskie, to będziesz mógł spokojnie uznać, że na pewno wszyscy mordowali i w lesie siedzieli po to, żeby przybijać innych do drzwi stodoły? Bo inaczej tego nie jestem w stanie zrozumieć. Przestań patrzeć na to z perspektywy kilkudziesięciu lat, kiedy wiesz że ich działania nie doprowadziły do zmiany sytuacji Polski w sposób znaczący. Nie przeczę, że i w tym podziemiu antykomunistycznym byli ludzie, którzy pozostawali z nim, bo tak może było im wygodnie, bo czuli że mogą więcej a posuwali się do stosowania przemocy, ale tam niejeden wierzył w to, że to co robi jest słuszne, że tak trzeba. Dla Ciebie uwolnienie 107 więźniów z PUBP w Puławach, którego dokonał "Orlik", to czyn bandycki? A może czyn człowieka, który nie godził się na to, w jakiej sytuacji znalazł się kraj, o który walczył całą wojnę? A powody miał. Uciekł z transportu polskich jeńców, którzy zostali później zamordowani w Katyniu. Widząc, że ci sami, którzy już raz mogli być jego katami teraz pomagają zaprowadzić "porządek" w Polsce, miał prawo zrobić to co zrobił. Po tym jak zginął jego ciało trafiło na Cmentarz Bródnowski do kwatery, gdzie chowano żołnierzy wyklętych. Później w tym miejscu stanął szalet. Tak dbali o pamięć i godność "Orlika" i jemu podobnych ci, którzy dzisiaj są w Twojej ocenie prześladowani. Bierut ma grób w reprezentacyjnym miejscu Powązek Wojskowych. A gdzie byli chowani ci, którym nie raz nie udzielił prawa łaski, nie wiemy często do dzisiaj. Zacznij Samuelu myśleć o tych ludziach, o tym co ich popchnęło do takich a nie innych czynów, a nie tylko patrzeć na nich z perspektywy danych, które wyciągasz z wątpliwej jakości gazet. Bo na razie z perspektywy kilkudziesięciu lat robisz za ich sędziego. Stosujesz przy tym bardzo wygodnie metodę odpowiedzialności zbiorowej. A to chyba nie ma nic wspólnego z rzetelnością.
  1 Punkty