Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą oceną od 03/30/17 uwzględniając wszystkie działy

 1. Osobiście poszukałbym w Lituano-Slavica Posnaniensia. Studia historica. Nie mam w tej chwili czasu, aby przejrzeć kolejne wydania, a "przy sobie" mam tylko tom X (poświęcony Małej Litwie, w którym jest trochę, między wierszami o "wsi litewskiej" i oczywiście tylko na Litwie Pruskiej), ale przypuszczam, że w tym periodyku coś znajdziesz.
  1 Punkty
 2. secesjonista

  Mao Zedong i klasyczne chińskie strategie

  Poza światem Internetu istnieją też inne źródła wiedzy, proponuję zajrzeć do odpowiednich prac doktora Krzysztofa Gawlikowskiego, jest on wreszcie autorem rozdziału (w jęz. włoskim) zatytułowanego "Koncepcje wojskowe Mao Zedonga a klasyczna chińska teoria wojny". Mao Zedong korzystał z forteli zawartych w "Sanshiliu ji (Mi ben bing fa)", czyli :"Trzydzieści sześć forteli. (Tajemna księga o regułach wojowania)". Co ciekawe Mao zabronił szerszej publikacji tego traktatu i ukazać się on mógł dopiero po jego śmierci. Można poszukać informacji o kontrowersyjnej pracy Scotta Boormana "The Protracted Game: A Wei-Ch'i Interpretation of Maoist Revolutionary Strategy", czyli jak zalecana w klasycznych traktach gra w weiqi, mająca nauczyć strategicznego myślenia, miałyby wpływać na maoistyczną partyzantkę. Można poszukać informacji o związkach klasycznych koncepcji co do mniejszości narodowych (innych niźli lud Han) a podejściem Mao. To nie traktat o strategii wojskowej,ale można dodać że Mao korzystał z koncepcji Xunzi (Xun Kuanga): "Podstawowa koncepcja strategiczna Mao, tworzenia wzorowo zarządzanych „rejonów czerwonych”, które przede wszystkim w wyniku „zwycięstwa moralnego” doprowadzą do uznania władzy komunistów przez cały kraj, również wywodziła się z myśli Mencjusza i Xun Kuanga". /"Konfucjańska gloryfikacja harmonii i podejście do wojny", dostępne na: isppan.waw.pl/
  1 Punkty
 3. Furiusz

  Zygmunt III Waza-reformator czy fanatyk?

  Palono. W 1615 Jan Szczęsny Herburt wydał Roczniki Długosza ze swoim słowem wstępnym. Herburt był członkiem rokoszu Zebrzydowskiego i generalnie krytykował Zygmunta III. Z tego powodu spalono wydane przez niego Roczniki Długosza. Z tego co wiem to Roczniki Długosza zachowały się w autografie autora. Wydawano je też np w Lipsku Palić palono ale ze względu na poglądy Herburta który umieścił je we wstępie. Znana sprawa.
  1 Punkty
 4. Furiusz

  Korea Północna vs USA

  Bo komuniści wszystkich krajów wspomogą Koreę Północną w walce. To prężenie muskułów ale w kierunku Chin i polityki wewnętrznej. Odgrywanie twardego szeryfa w USA popłaca co pokazały sondaże po ataku na Syrię - podobno ostrzezono Rosję a więc pośrednio i miejscowego dyktatora czyli generalnie pokazówka pod publikę wewnątrz USA. Tu to samo, Amerykanie uznają, że Trump postawił się Chinom i sondaże skoczą.
  1 Punkty
 5. Bruno Wątpliwy

  Korea Północna vs USA

  Na razie bojowo "tweetuje" i zawrócił USS "Carl Vinson" i jego Carrier Strike Group 1. Działała ona na Morzu Południowochińskim, a ostatnio z Singapuru miała przejść "na trochę" do Australii. Obecnie jest gdzieś podobno na Zachodnim Pacyfiku (Morzu Japońskim?) i ćwiczy z flotą południowokoreańską. Jakieś wielkie, strategiczne zmiany to nie są, bo "Carl Vinson" był już w Pusanie (pozdrowienia - Gregski) chociażby w marcu. Ale napięcie rośnie.
  1 Punkty
 6. Speedy

  Najlepszy pancernik II wś

  Albo i nie ciężkich Kilka lat później (31.XII.1942) miała miejsce bitwa na Morzu Barentsa, stoczona w obronie konwoju JW-51B idącego do ZSRR. Dwa niemieckie zespoły, jeden z "kieszonką" Lützow {przypominam, 6 dział 280 mm, 8 dział 150 mm), drugi ze zwykłym krążownikiem ciężkim Admiral Hipper (8 dział 203 mm) zostały odpędzone przez brytyjską eskortę - zespól "Force R" z 2 krążownikami Jamaica i Sheffield (po 12 dział 152 mm). Obie strony straciły po 1 niszczycielu, Brytyjczycy ponadto trałowiec, po stronie Niemców Admiral Hipper dostał kilka trafień w kotłownię, co ograniczyło mu prędkość i skłoniło niemieckiego dowódcę do wycofania się. Dodam, że typ Admiral Hipper miał mniej więcej taki sam pas burtowy jak "pancerniki kieszonkowe", 70-80 mm.
  1 Punkty
 7. secesjonista

  Mieszko I - ocena

  Nic nie rozumiem, w świetle tej relacji kronikarza chrzest poprzedzał związek małżeński. To o jakim seksie mowa i o jakim (prawym) potomku?
  1 Punkty
 8. secesjonista

  Mieszko I - ocena

  Otóż co lubię lub nie, nie ma tu nic do rzeczy. Ważne jak ktoś argumentuje swe zdanie. Czy manewr w bitwie z Lutykami był wynikiem pomysłu "doradców" z Czech czy samego Mieszka? I jaki ma to związek z powodami chrztu? Czy jest to aż tak niezwykły manewr by łączyć go z wpływem jednej osoby czy danego środowiska? Nie sądzę. To że Dobrawka mogła swego męża usilnie namawiać do przyjęcia chrztu to oczywiste, w kontekście religijnych tradycji jej rodziny (Strachkwas późniejszy Chrystian, Mlada, późniejsza s. Maria). Na ile jej głos przeważył nad oceną sytuacji polityczno-militarnej - to już mocno dyskusyjne. Teoria o "strajku seksualnym" ma dwa mankamenty. Małżonka Mieszka chyba posunięta była nieco w latach, zatem jej atrakcyjność i siła tego typu argumentów mocno wydają się być wątpliwe. W Kronice Kosmasa powiadano o niej: "iam mulier provectae aetatis cum nupsisset Poloniensi Duci", a włożenie przez nią "puella coronam" miało być mocno niestosowne. Zważywszy, iż Mieszko miał być sprowadzony do "półdzikiego watażki", to ten strajk wydaje się być tym bardziej nieprawdopodobny. "Półdziki watażka" przymusiłyby ją siłą albo udał się do nałożnicy. Czy Mieszko rzeczywiście nie orientował się w sytuacji polityczno-militarnej wokół niego? Jak zauważył Zygmunt Wojciechowski miał on wybór: albo porozumieć się z Niemcami przeciw Wieletom, albo pod hasłem kultu Swarożyca uderzyć razem z Wieletami na Niemców. W sytuacji: klęski Węgrów nad rzeką Lech, podbicie Łużyczan, zwrot księżnej Olgi ku Niemcom, klęski Obodrzyców itp. co mógł uczynić?
  1 Punkty
 9. Furiusz

  Mieszko I - ocena

  Czemu nie? Został wicepremierem, w dodatku Polska się nie zawaliła. Jest cała masa polityków, osób dobrze wykształconych, które tego co on osiągnął - nie osiągnęły. By wymienić - choćby Jerzy Wenderlich czy Borys Budka (choć minister to jednak nie wicepremier) więc trzeba mu przyznać, że udało mu się. Wielu innych którzy zaczynali Samoobronę RP razem z Andrzejem Lepperem - np Janusz Bryczkowski, Andrzej Supron (kandydował kiedyś z Samoobrony), Genowefa Wiśniowska i inni nigdy nie osiągnęli tej pozycji i rozpoznawalności co Andrzej Lepper. Można go lubić lub nie, oceniać jego przekonania źle lub dobrze ale fakt jest faktem jako polityk osiągnął całkiem wysoką pozycję. No ale dobra to współczesne porównanie więc niech będzie, że kontrowersyjne. Zatem B. Śliwiński, Leszek, książę inowrocławski (1274/1275 - po 27 kwietnia 1339), Kraków 2010, s.36 wskazuje, że książę ów był piśmienny. Jak na owe czasy osiągnął więc całkiem niezły poziom edukacji władcą był jednak takim sobie - znany jest z oddania ziemi michałowskiej Krzyżakom (choć niekoniecznie oceniany powinien być za to aż tak negatywnie jak jest oceniany, ot praktyka tamtych czasów), po czym kilka lat spędził w niewoli czeskiej tylko by ostatecznie abdykować i żyć w klasztorze. Jako władca był więc co najwyżej średni - mimo wykształcenia.
  1 Punkty
 10. Furiusz

  Mieszko I - ocena

  Dajmy pokój panu Janickiemu - fakty są takie - Mieszko I zarządzał sporym terytorialnie państwem zanim poznał Dobrawę i się z nią ożenił a więc zanim mogła ona mieć jakikolwiek na niego i jego politykę wpływ. Mieszko w orbicie zainteresowań cesarskich pojawia się na początku lat 60tych X wieku wraz z konfliktem z Wichmannem, ekspansją Polan na zachód etc. Nie ma zatem powodów by robić z niego nieudacznika tak militarnego jak i politycznego. Jednocześnie czeska księżniczka mogła być lepiej wykształconą od Mieszka osobą. Andrzej Lepper do matury nie przystąpił politykiem był całkiem niezłym i zbudował sobie całkiem silną pozycję. Pamiętając o tym, że Mieszko swoją pozycję zbudował jeszcze przed chrztem (albo odziedziczył) nie ma powodu by na siłę szukać kogoś z jego otoczenia kto poprowadziłby go za rękę przez trudy zarządzania państwem - czy znał to z doświadczenia czy też nauczył go tego ojciec - nie ma znaczenia, na pewno wiedział jak sobie poradzić w rzeczywistości 2 połowy X wieku na ziemiach centralnej Europy.
  1 Punkty
 11. secesjonista

  Mieszko I - ocena

  A Dobrawa wykazywała niezwykłe zainteresowanie wojskowością i po powrocie ojca z bitewnych zmaganiach z wypiekami na twarzy wysłuchiwała jego opowieści o zastosowanych manewrach taktycznych... które potem skrzętnie przekazała swemu nieoświeconemu mężowi. Tylko który wniosek? Przypomnę:
  1 Punkty
 12. secesjonista

  Mieszko I - ocena

  Rzecz w tym, że niczego nie: "rozbija", a: "rozbiłaby" gdyby była prawdziwa. A i to nie do końca... bo jeśli przyjąć, że to małżonka namówiła go do chrztu, to możliwe są m.in. sytuacje takie: I. a) użyła to tego osobistych sztuczek I. b) użyła do tego argumentacji o charakterze politycznym I c) użyła obu argumentów. W przypadku I.a możliwe jest, że to Mieszko do argumentów osobistych dodał sobie już sam myśl o wzroście znaczenia politycznego. Pan Janicki specjalizuje się w pisaniu popularyzatorskich książek znanych ze stawiania kontrowersyjnych i śmiałych tez, opartych głównie na własnej myśli. A wszystko to by wzbudzić sensację i sprzedaż. Ze źródeł podanych tu, nie da się wysnuć pomysłu strajku seksualnego, o wyższości edukacyjnej - również, choć tu można ją domniemywać. Myśl, że brak wykształcenia równa się byciem tępym osobnikiem, niezdolnym do zrozumienia znaczenia politycznego pewnych aktów - jest nieco kuriozalna. Jak rozumiem później krajem zarządzała jego żona i stworzyła zeń całkiem silne państwo, bo Mieszko poprzez sam chrzest nie zyskał przecież wykształcenia, a przez to rozumienia różnych dalekosiężnych celów. A w kwestii chrztu: Bawaria czy Wielkopolska, za tym drugim miejscem przemawiać może inny powód niźli "cichy chrzest" na prośbę żony. Prestiż samodzielnego władcy, lepiej uczynić taki akt na własnej ziemi, niźli na obcej.
  1 Punkty
 13. FeuerMan

  Lewak!

  Lewak!
  1 Punkty