Zawartość z ostatnich 3 dni

Wyświetlanie całej zawartości: dodana w ciągu ostatnich 3 dni.

Kanał aktualizowany automatycznie   

 1. Dziś
 2. Można dodać: G. Milton "Muszkatołowa wojna Nathaniela: o tym, jak odwaga jednego człowieka zmieniła bieg historii". J. Kieniewicz "Od ekspansji do dominacj. Próba teorii kolonializmu". Autor wątku mógłby uściślić jakie języki wchodzą w grę?
 3. Zgadza się tą francuską Kompanię Wschodnioindyjską też czasem nazywano Indyjską i te nazwy mogą wprowadzić trochę zamieszania dlatego podałem tą całą swoistą systematykę. .
 4. No dobra. Parę słów o samym cmentarzu. Położony w Pusan w tej chwili miasto ogarnęło go całkowicie. Jest on oazą spokoju w ludnym i hałaśliwym mieście. Prowadzą do niego dwie bramy. Przy każdej wartę trzyma żandarm w widowiskowym mundurze. Sam cmentarz tonie w zieleni, perfekcyjnie zaplanowanej w typowo wschodnim stylu i równie perfekcyjnie utrzymanej. Można sie nawet pokusić o twierdzenie, że cmentarz jest swego rodzaju arboretum gdyż każda roślina opatrzona jest plakietką na której podano jej nazwę. Łacińską, angielską i koreańską. Cmentarz podzielony jest na dwie części. Pierwszą stanowi cmentarz właściwi gdzie leżą pochowani polegli (i nie tylko) żołnierze. Druga to teren który upamiętnia weteranów. Znajdują się na niej pomniki oraz drzewa sadzone podczas wizyt oficjeli z różnych państw. Części te są oddzielone od siebie wąskim korytem z wodą. Woda ta ma symbolizować granicę pomiędzy życiem i śmiercią. W korytku tym pływają czerwone karpie. Co one symbolizują nie napisano. CDN ... (o ile Was to interesuje...)
 5. Umówmy się Euklidesie - nazwa Kompania wschodnioindyjska jest dość łatwa do wymyślenia, więc nie tylko Francuzi na to wpadli Mamy East India Company (EIC) łamane na Honourable East India Company (HEIC) czyli brytyjski odpowiednik mamy Svenska Ostindiska Companiet czyli SOIC czyli szwedzki odpowiednik powstały w XVIII wieku, mamy Ostindisk Kompagni Duńczyków z XVII wieku mamy Vereenigde Oost-Indische Compagnie czyli holenderskie VOC i wreszcie Companhia do commércio da Índia Portugalczyków z XVII wieku - Kieniewicz nieco o tę ostatnią w swojej pracy zahacza. swoją drogą Colbert dokonał fuzji kilku istniejących wcześniej francuskich kompanii handlowych - Compagnie des Indes Orientales z czasów Henryka IV Burbona czy Compagnie de Chine utworzonych w 1660 i przez to francuska Kompania chińska jest starsza niż utworzone przez Colberta Compagnie française pour le commerce des Indes orientales utworzona w 1664 roku. Jakkolwiek mój francuski jest bardziej niż słaby temat mnie nieco zainteresował i coś tam poszukałem na ten temat, być może jest w Polsce niezła praca P. Haudrère, Les Compagnies des Indes orientales : Trois siècles de rencontre entre Orientaux et Occidentaux (1600-1858), Paryż 2006 - ja czytałem jedynie ksero udostępnione przez znajomego. https://abpo.revues.org/96 Natomiast wiem, że w Krakowie w bibliotece UJ jest książka, M. Morineau, Les grandes Compagnies des Indes orientales (XVIe-XIXe siècles), Paryż 1999 - nie czytałem jej jednak więc się nie wypowiadam.
 6. Kompania Wschodnioindyjska utworzona została we Francji przez Colberta na przełomie XVII i XVIII wieku. Wzorował sie właśnie na kompaniach holenderskich. W owym czasie Holandia była bardzo wysoko rozwinięta ekonomicznie i dlatego to stamtąd Colbert brał wzór. Konkretnie utworzył 2 kompanie: Wschodnioindyjską i Zachodnią. Ich majątek stanowiły statki handlowe i faktorie założone np. w Indiach. Później utworzono jeszcze kompanię Chin i kompanię Afryki. w 1718 roku Kompanie: Wschodnioindyjską, Chin i Afryki przyłączono do Kompanii Zachodniej i zmieniono jej nazwę. Odtąd nazywała się ona Kompanią Indyjską. Była to trochę podejrzana (według mnie) firma. Na przykład organizowała ekspedycję poszukiwawczą Szmaragdowej Góry która podobno istniała gdzieś w Ameryce Pn.nad rzeką Arkansas. Otrzymała prawo pobierania podatków we Francji, spekulowano nią na giełdzie. Zdaje się że jako tako egzystowała do Wojny Siedmioletniej podczas której Anglicy wyparli Francuzów z Indii. Angielskim odpowiednikiem Kompanii Indyjskiej była Kompania Południa. Kompania Indyjska została wskrzeszona we Francji w 1783 roku przez Calonne. By wynikało że Kompania Wschodnioindyjska istniała od końca XVII wieku (chyba, mogę sprawdzić) do 1718 roku, później była to Kompania Indyjska. Wątpię jednak żebyś znalazł o tym coś dobrego po polsku. POZDR.
 7. Jeśli idzie o Holendrów to bodaj T.A. Dzwonkowski, Pamiętniki czyli Pamiątka po ojcu dla Józefy z Dzwonkowskich Komornickiej, Warszawa 1985 służył u nich. Do tego L. Tomanek, Polak z XVIII stulecia w służbie holenderskiej. "Kurier Literacko-naukowy" r. 1929 nr 6 oraz J. Reychman, Polacy w obcej służbie kolonialnej w Indiach XVIII w., "Sprawy morskie i Kolonialne" z.1 (7) 1936. Zawsze warte polecenia jest też praca prof Kieniewicza, Faktoria i forteca (handel pieprzem na Oceanie Indyjskim i ekspansja portugalska w XVI wieku) głownie dla opisanych mechanizmów - całkiem przydatnych nawet dla ludzi zainteresowanych bardziej antykiem.
 8. Wczoraj
 9. Czołem, poszukuję literatury dotyczącej powstania i działalności kompanii wschodnioindyjskiej. Czy społeczność forumowiczów będzie w stanie mnie nakierować na odpowiednie pozycje? Dzięki!
 10. Tak jak w pytaniu. Warto właśnie tam? Jaką dobrą, polską uczelnie do studiowania tego kierunku polecacie??
 11. Batawia, Wszechbatawska Republika Batawii (w skrócie WRB) – wirtualne państwo na Kontynencie Północnym (nazywanym Nordatą), położone między Oceanem Mroźnym, a Morzem Batawskim w przeważającej części dorzeczu Arawii i Jastrząbki.Batawia podzielona jest na 6 gromad, a te na 20 okręgów. W okresie od marca do czerwca 2015 najszybciej rozwijająca się polska mikronacja.Jej największym miastem i siedzibą Naczelnika Państwa jest Kanugard, a stolicą i największym miastem Batawgród. Inne metropolie to Górno, Królewiec, Kucelgrad, Nowy Kucelgrad i Uchastokograd.Największą aglomeracją policentryczną w Batawii jest konurbacja wielkobatawska.Batawia to nacjonalistyczna republika (wszechbatawska), założona przez Prezydenta Szymona Uchastoka 12 lutego 2015. 22 marca po Rewolucji Marcowej, Batawia odzyskała niepodległość dzięki Szymonowi Uchastokowi jako jej Naczelnikowi Państwa.Nie zastanawiaj się dłużej – dołącz do nas!Życie państwa toczy się na forum.
 12. Kiedy Hanka Ordonówna wykonała w "Bagateli" "Rytm amerykański", krytyk Henryk Zbierzchowski pisał o: "diabełku temperamentu", a gdy we Lwowie odbył się Wielki Turniej Taneczny (zorganizowany przez Ecole de Danse prowadzone przez Stefana Niemczynowskiego) w tańcach modnych można było w gazetach wyczytać, iż: "nawet ekscentryczne pomysły murzyńskie transplantowane na grunt cywilizowany, mogą się ucywilizować i robić bardzo miłe wrażenie". Jakie wówczas były znane jazz-bandy? Kto je prowadził? Jak oceniano tę muzykę na łamach ówczesnej prasy? Gdzie można było nauczyć się bostona czy one stepa?
 13. Ostatni tydzień
 14. Ostatni pomnik upamiętnia Nowozelandczyków. Stąd maoryskie motywy.
 15. Witam Jestem w trakcie analizowania obrazu wymienionego w tytule i prosiłabym o pomoc. Chodzi o ten obraz jakby ktoś miał wątpliwości: Otóż nie jestem pewna, który moment tak właściwie przedstawia dzieło. Widać zdobycie armat rosyjskich przez 2 pułk ułanów, co wskazuje na etap szarży na oddziały Paszkowa. Natomiast zastanawia mnie prawa strona obrazu. Czy są to krakusi? Jeśli tak, to chyba wskazywałoby to na ostatni etap - szarżę na Geismara, bo tam też chyba zdobyto działa (chyba), z kolei z tego co wiem w tym ataku nie brał udziału 2 Pułk, a jedynie 4., który miał inne barwy. Czy wtedy postać na czele krakusów to Dwernicki? Bo mi nie wygląda A może Rosen połączył te dwa etapy na jednym obrazie? I czy jesteście w stanie rozpoznać jakąś konkretną postać (obecność chociażby Dwernickiego wydaje się logiczna, ale jak już wspomniałam, średnio go tu widzę). Z góry bardzo dziękuję za odzew
 16. A ten ostatni obrazek - ciekawy, kogo upamiętniał?
 17. To spróbuję przypomnieć i inne nacje. Co do ekshumacji to i owszem były ale był też ruch i w drugą stronę... ale nie uprzedzajmy wypadków... .
 18. Sięgając po symbolikę tęczy można odnaleźć i flagę Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, i Cusco, i Wiphalę. Biorąc pod uwagę, że są tacy, co lubią sobie popalić tęcze, nie wiem, czy bezpiecznie o tym wspominać. A nuż rozpoczną wojnę z Keczua. Szczególnie, że ktoś tam dostał order Słońca Peru...
 19. United Nations Memorial Cemetery. Przypomniałeś udział Holendrów w tej wojnie, o którym mało kto dziś pamięta. Leży ich tam obecnie 117 (na 2.300 pochowanych) . Pierwotnie (w latach 50.) na cmentarzu było pochowanych 11.000 żołnierzy sił ONZ, większość jednak ekshumowano i pochowano w rodzinnych krajach. LINK (www.findgrave.com)
 20. Takie coś wstawiam: Na razie nabieram wody w usta. Najpierw napiszcie, co to jest (nie trudna to zagadka bo wystarczy wnikliwie zdjęcia obejrzeć). Ja zaś bedę miał pewność, że kogoś to interesuje i jest sens wklejać więcej (a trochę ich narobiłem).
 21. Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie.
 22. Czy można prześledzić jak kształtowała się muzyka kościelna, od zmian (kodyfikacji) św. Ambrożego do hymnograficznej spuścizny Teodora Studyty i Metrofanesa? Dlaczego w prawosławiu muzyka instrumentalna nie towarzyszyła liturgii?
 23. Skoro była muzyka "taneczna" to był i taniec. Jak zatem wówczas tańczono? Którą muzykę uznawano za stworzoną do tańca i czym się wyróżniała?
 24. Wydaje mi się, że Roman bał się spędzić nocy na nieosłoniętym terenie. Chciał chyba wrócić do obozu, uzupełnić zapasy, żywność wodę, dać odetchnąć ludziom, może zastanowić się co dalej, bo dotychczasowa taktyka nie przynosiła rozstrzygnięcia. Jakie by nie były jego motywacje, zarządził odwrót. Gdyby się udał to Alp Arslan byłby z kolei w trudnej sytuacji. Jego armia też była zlepkiem a jego sytuacja polityczna nie była zbyt stabilna. O był respektowany dopóki zwyciężał i i zapewniał łupy. Gdyby po całym dniu walk Roman wycofał sie w porządku do obozu Turcy nie byliby w stanie go "ugryźć". W oczywisty sposób trudno byłoby to uznać za zwycięstwo wtedy Alp Arslan znalazłby się w dosyć nieciekawej sytuacji. Z drugiej strony gdyby Roman zaryzykował nocleg w polu i rankiem kontynuował ofensywę to następnego dnia mógłby pokusić się o zdobycie tureckiego obozu. To mogłoby mieć niebezpieczne konsekwencje dla tureckiego wodza. Można dywagować. Moim zdaniem każda decyzja była trudna i nieprzewidywalna w skutkach.
 25. Tu link do opisu i zdjęć tej kobiety po angielsku : https://forum.axishistory.com//viewtopic.php?t=45538&highlight=sister+pia
 26. Ja nie mam nawet bladego pojęcia o tej bitwie, ale Twój wywód jakoś mnie nie przekonuje. Jeśli armia X spychała armię Y i zdobywała pole, choć nie mogła zniszczyć armii Y, to nie musiała urządzać odwrotu - mogła pozostać na osiągniętej pozycji, a jeśli ta była z jakiś powodów bardzo niekorzystna - zepchnąć armię Y tak, by zająć rubież korzystną. Odwrót jest - jak sam piszesz - "najtrudniejszym manewrem", po co więc podjęto decyzję o odwrocie, jeśli sytuacja taktyczna do niego nie zmuszała?
 27. Wcześniej
 28. O podobnych hymnach państwowych już sobie dyskutujemy. Być może poszukiwanie ciekawostek możnaby poszerzyć generalnie o symbolikę państwową. Wiele przykładów będzie banalnych - chociażby popularność swego czasu symboliki rewolucyjnej z kałasznikowami włącznie, ale niektóre mogą być bardzo ciekawe. Na pierwszy ogień proponuję podobieństwo między godłem Danii i Estonii. Historycznie uzasadnione.
 1. Pokaż więcej aktywności